Yükleniyor

Bakan KİRİŞCİ Geleceğin Tarımını GTÜ’de İnceledi

Tarım ve Orman Bakanı, GTÜ' de topraksız dikey tarım üretim alanlarında incelemelerde bulunarak akademisyenlerden bilgi aldı.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Kampüsünde yer alan dikey tarım çalışmalarının yürütüldüğü alanlarda incelemelerde bulundu. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, il ve ilçe protokolünün bakana eşlik ettiği ziyarette GTÜ Rektörü Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR ve akademisyenler KİRİŞCİ’ yi ağırladılar. Bakan KİRİŞCİ, GTÜ Kampüsü içinde yer alan Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Çayırova Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü'nü ziyaretinin ardından üniversitenin topraksız tarım uygulamalarının yer aldığı alanları gezdi.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit KİRİŞCİ ilk olarak GTÜ Akıllı Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde bulunan dikey tarım üretim alanını ziyaret etti. Burada Merkez Müdürü ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yelda Özden ÇİFTÇİ ve Müdür Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Mine Gül Şeker, yapılan akıllı tarım uygulamaları ve dikey tarım üretim ve araştırmalarını aktararak açıklamalarda bulundu. Burada yürütülen çalışmalarla 40'tan fazla yeşil yapraklı sebze, tıbbi, aromatik ve süs bitkilerinin dikey tarımda üretim protokolünün oluşturulmasıyla oluşan bilgi ve deneyim ile bitki fabrikalarının ülkemize kazandırılmasının sağlanacağı aktarıldı.